2 March, 2013

POOLA

EUROOPA VABATAHTLIKU TEENISTUSE PROJEKT POOLAS

01. septembril 2014 alustas Euroopa vabatahtliku teenistuse projekti vabatahtlik Seidi,  kelle töö lastega koolis kestab kokku pool aastat.

 

I’m going abroad with Involved
My family says: „You have to be bold!“…

Here I come, Poland! My mind is not anymore paroled.“
So, my family says „You have to be bold.“

„Well yeah,“ I say „ I wanna be Involved.“

 

10518632_863159537047925_8240411740902182203_n

 

 

Seidi Preitof
Euroopa Vabatahtliku teenistuse vabatahtlik Poolas 2014. aastal

Loe Seidi kogemuslugu otse tema blogist.

Projekti on rahaliselt toetanud Euroopa Komisjon. Publikatsiooni sisu peegeldab autori seisukohti ja Euroopa Komisjon ei ole vastutav selles sisalduva informatsiooni kasutamise eest.

Seidi saatvaks organisatsiooniks oli INVOLVED mtü. Kui ka Sina soovid Poola või mujale vabatahtlikuks minna, võta julgelt ühendust info@involved.ee

© 2014 INVOLVED

info@involved.ee

———————————————————————————–

EUROOPA VABATAHTLIKU TEENISTUSE PROJEKT POOLAS

 

04. märtsil 2013 alustas Euroopa vabatahtliku teenistuse projekti vabatahtlik Maarja, kelle töö lastega koolis kestis kokku pool aastat.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pildil: Vabatahtlik Maarja

‘Alustasin 13.15 16-tunnist bussis6itu Varssavisse, õnneks oli tegu üsna soodse diiliga, kuna ümberistumise vahe Riias oli vaid viis minutit, mitte tunde. Esimene ots Riiga oli isegi tore, sest bussisõidu ajal pole kunagi süümepiinu, et midagi kasulikku ei tee. Aga Leedus andsid surevad jäsemed juba tunda, et see õnnis ignorantsuse aeg on otsasaanud. Jõudsin kohaliku aja järgi 5.40 hommikul (Poola meist tunni ees) Zachodnia bussijaama, kus kohtusin imearmsa Magdalenaga, kellega eelmisel suvel Käku kaevamiste ajal tutvusin. Ja veel, et minuga viitsiti kl 06 kohtuma tulla, minusuguse unise isiku jaoks oleks see tavajuhul üks suur probleem olnud. Igal juhul jõime 8.15ni teed, kuni ta mu bussile saatis ja ma kauni ilmaga sain hakata Poola reklaamiga ülekleebitud tänavaid imestama. Tee ise tundus väga tuttav, sest hääletades olen varemgi samu teid väisanud. Igal juhul kuidagi väga võõramaine tunne on, pole ei Eesti ega Saksa sarnane, samas nii mõnus on siin bussidega sõita. Ilm on ilus, poola onud annavad õuna ja pole ühtki muret maailmas. Kell 17.40 tullakse mulle Klodzkosse bussi vastu, vabatahtlik Onur on selle austava ülesande saanud. Siis saab mu üle ööpäeva kestnud retk viimaks läbi ja vist võib hakta end uude koju sisse seadma.’, kirjutas Maarja.

Maarja Lainevoog POL     OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Vabatahtlikuna Poolas: poole aasta jagu uusi võimalusi ja isiklik fännklubi

Sel aastal avanes mul võimalus veeta pool aastat (04.03 – 06.09.13) oma lemmiksihtkohas Poolas, nimelt leidsin projekti lastega töötamiseks Tšehhi piiriäärses väikelinnas Kłodzkos. Peale ettevalmistusprotsessi ja paberite allkirjastamist leidsin end bussist teel ühte toredaimasse seiklusse, mida seni olen kogenud.

Esmamulje oma uuest kodulinnast oli väga hea. Hoolimata, et esimesel päeval oma kohvri lootusetult katki tegin, tegi tuju heaks sõbralik vatsuvõtt – türgi vabatahtlik bussijaamas, et mind mu uude koju juhatada. Avastasin end kenast avarast korterist ja toredate korterinaabrite keskelt, keda kumbagi kergelt unustada ei saa. Kuid kõige paremaks kogu asja juures osutus kool, kus ma 1-9. klassi laste inglise ja saksa keele tunde läbi viia aitasin. Ei oleks osanud uskuda, et nende 4 kuu jooksul koolis nii lapsed kui õpetaja mu südame niimoodi võita suudavad. Aga tuleb tõdeda, et toredamaid ja südamlikumaid õpilasi ei saa loota, rääkimata ägedamast fännklubist! Kuna meid oli kokku kolm vabatahtlikku, siis kõik õpilased said tunni alguses oma lemmikuid eriti valjult tervitada ja muidugi koridori teisest otsast juba “Mariaaaa” või “Onuuuur” hüüda ning siis kallistada või kätt anda. Lisaks andis tundide jaoks ettevalmistuste tegemine ja nende läbiviimine palju uusi kogemusi ja julgust juurde.

Kuna suvel kooli polnud, sain kätt proovida ka lastelaagris kasvatajana tööd tehes. See on vast kõige hulljulgem tegu, millega ma Poolas olles hakkama sain! Hääletamine siinkandis on tavapäraseimast tavapäraseim nähtus, kuna ligi 20-st lapsest vaid üks oskas natukene inglise keelt. Ise olin juba enne Poolasse minekut semestri poola keelt õppinud aga taoliseks intensiivseks suhtluseks see mind ette ei valmistanud, õnneks olid lapsed ise toredad ja lõppkokkuvõttes oli see väga hea kogemus, millele tagasi vaadata.

Muidugi ei veetnud ma tervet aega vaid töötades, vabatahtlike jaoks korraldati ka koolitusi, mis toimusid vabatahtliku töö alguses (on-arrival training) ja poole peal (mid-term meeting). Esiteks, et uut maad tutvustada ning uusi tutvuseid vabatahtlikele anda. Teiseks, et kogemusi jagada ja hinnata, kuidas seni aeg on möödunud ning kuidas oma vabatahtliku ajast parimat võtta. Need nädala pikkused kogunemised aitasid uusi linnu avastada ja leida tutvuseid üle Poola ning muidugi üle kogu maailma. Erinevate workshoppide kõrvalt jäi meil alati natuke aega üle ka rattatuurideks või kanuuuga sõitmiseks.

Ja muidugi enamus mu nädalalõppudest möödusid erinevates linnades ja maades uusi kohti avastades, seda nii rongiga, lennates kui ka hääletades. Kuna ma leidsin endale toredaid reisikaaslaseid nii oma enese korterist kui ka lähedal asuvast Wrocławist, siis tihti oli seltskond garanteeritud. Ja tänu couchsurfingule sai odavalt nii Tšehhis, Saksamaal, Rootisis kui Itaalias ööbitud.

Mis peamine – sain oma lemmikmaad paremini tundma õppida! Lisaks sõbralikele inimestele, kes sind igal sammul aitavad ja isegi sinust arusaamata auto peale võtavad või sööma kutsuvad, avastasin uusi ilusaid linnu. Üks mu lemmikreis oligi hääletades Gdanski minek, kus kaks eesti vabatahtlikku ööbisid toreda ukrainlanna juures ja said imelise võõrustamise osaliseks ning kus me tagasiteel kolmekesi Poznani avastasime.

Vabatahtlik töö võõras riigis annab väga palju võimalusi, lahedaid töökogemusi ja väljakutseid, mis elu huvtavamaks teevad. Samuti võimalust kohtuda paljude uute inimestega ja leida uusi sõpru ning kontakte, mis hiljem kasuks tulevad. Ja muidugi reisivõimalusi uutesse linnadesse ja ehk ka maadesse.

 

Maarja Lainevoog

Euroopa Vabatahtliku teenistuse vabatahtlik Poolas 2013. aastal

Loe Maarja kogemuslugu otse failist koos piltidega.

Maarja saatvaks organisatsiooniks oli INVOLVED mtü. Kui ka Sina soovid Poola või mujale vabatahtlikuks minna, võta julgelt ühendust info@involved.ee

Projekti on rahaliselt toetanud Euroopa Komisjon. Publikatsiooni sisu peegeldab autori seisukohti ja Euroopa Komisjon ei ole vastutav selles sisalduva informatsiooni kasutamise eest.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2015 INVOLVED

info@involved.ee